191
this post was submitted on 21 Feb 2025
191 points (97.5% liked)
United States | News & Politics
2320 readers
958 users here now
Welcome to !usa@midwest.social, where you can share and converse about the different things happening all over/about the United States.
If you’re interested in participating, please subscribe.
Rules
Be respectful and civil. No racism/bigotry/hateful speech.
Post anything related to the United States.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
literally can't afford anything in the stores?
let's call it a boycott and pretend it's our choice.
2.5 dozen = $20.39
$20.39÷30= $0.68 per egg.
The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.
Eggs are 12 dollars a dozen near me.
Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol
They're using early January numbers instead of late January or early February.
So it doubled in a month. Fun times, yall.
Yeah idk where that number is coming from. I spent $8+ for a dozen the other days. It’s ridiculous.